Sorting
Source
Katalog zbiorów
(3)
Form of Work
Książki
(3)
Albumy i książki artystyczne
(1)
Status
available
(1)
only on-site
(1)
unknown
(1)
Branch
Wypożyczalnia Moszczenica
(2)
Czytelnia Srock
(1)
Author
Halawa Ewa
(1)
Możdżyńska-Konopka Małgorzata
(1)
Nowik Grzegorz (1954- )
(1)
Wapiennik-Kossowicz Joanna
(1)
Zeńczak Anna
(1)
Year
2010 - 2019
(1)
2000 - 2009
(2)
Time Period of Creation
2001-
(2)
Country
Poland
(3)
Language
Polish
(3)
Subject
Bale (zabawy taneczne)
(1)
Kryptografia
(1)
Malarstwo polskie
(1)
Mehoffer, Józef (1869-1946)
(1)
Moda
(1)
Obyczaje i zwyczaje
(1)
Radiotelegrafia
(1)
Sztuka polska
(1)
Szyfry
(1)
Ubiór
(1)
Wojna polsko-bolszewicka (1919-1920)
(1)
Wojsko
(1)
Wywiad wojskowy polski
(1)
Subject: time
1801-1900
(2)
1701-1800
(1)
1901-2000
(1)
1918-
(1)
Subject: place
Europa
(1)
Domain
Historia
(2)
Kultura i sztuka
(2)
Etnologia i antropologia kulturowa
(1)
3 results Filter
Book
In basket
Józef Mehoffer / Anna Zeńczak, Joanna Wapiennik-Kossowicz. - Wydanie pierwsze. - Olszanica : "Bosz"; Kraków: Muzeum Narodowe, copyright 2006. - 95 stron : ilustracje ; 29 cm.
(Kolekcja Muzeum Narodowego w Krakowie)
Tekst również w języku angielskim.
Ramy czasowe artystycznej działalności Józefa Mehoffera (1869-1946) obejmują ponad półwiecze: od prac młodzieńczych wykonywanych jeszcze pod okiem Matejki około roku 1890, aż po te z lat drugiej wojny światowej. W tym czasie jego twórczośc znacząco ewoluowała. Najwybitniejsze działa artysty powstały w szeroko rozumianym okresie przełomu wieków XIX i XX, określanym mianem Młodej Polski, kiedy to sztuka polska osiągnęła niespotkaną wcześniej ani też później bujność, żywiołowość i bogactwo. W plejadzie młodopolskich indywidualności artystycznych Józef Mehoffer zajmuje ważne miejsce. Uprawiał wiele dziedzin sztuk plastycznych. Projektował malarstwo ścienne i witraże i z reguły osobiście uczestniczył w ich realizacji. Tworzył obrazy sztalugowe, grafikę warsztatową i użytkową. Wykonywał liczne studia rysunkowe - zwykle węglem lub czarną kredką. Posługiwał się akwarelą i gwaszem, próbował też sił w pastelu. W jego dorobku znalazły się aranżacje wnętrz, zrealizowane projekty dwu własnych ogrodów, projekty scenografii. Swoje poglądy na temat sztuki publikował w formie rozpraw i artykułów. Pozostawił obszerny dziennik (1891-1897) oraz bogatą korespondencję. Należał do grona założycieli Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". Przez lata był profesorem w krakowskiej uczelni artystycznej i parokrotnie piastował godność jej rektora. Zdobył liczne nagrody w kraju i za granicą.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Czytelnia Srock
Copies are only available in the library: sygn. C 75 (1 egz.)
Book
In basket
Archetypy mody wieczorowej przemawiają do zmysłów i wyobraźni, ich istotą jest seksapil. Od zmierzchu do świtu, gdy sprawy dnia wydają się odległe, a prace zakończone, do głosu może dojść fantazja i przybrać materialny kształt dzięki strojom wystawnym i kunsztownym. Moda na wieczór i karnawał inspirację czerpie z wielorakich źródeł: dzikiej natury i rzemieślniczej doskonałości, pogoni za nowością i tradycji artystycznej, kultury wysokiej i popularnej, osiągnięć najnowszej techniki i dorobku cywilizacji odległych w czasie lub przestrzeni. Modę wieczorową i karnawałową charakteryzuje porywająca intensywność, pragnienie piękna, a jednocześnie wyrażenia za pośrednictwem stroju statusu społecznego i materialnego, atrakcyjności seksualnej, indywidualnego gustu i stosunku do reguł współżycia społecznego odwzorowanych w nakazach etykiety. Ożywia ją napięcie między marzeniem a rzeczywistością.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Moszczenica
There are copies available to loan: sygn. C 39 (1 egz.)
Book
In basket
Książka jest dopełnieniem cz. 1 monografii wydanej w 2005 r. pt.: Zanim złamano "Enigmę"... : polski radiowywiad podczas wojny z bolszewicką Rosją 1918-1920.
Książka Rozszyfrowano äREWOLUCJĘö... dopełnia pierwszą część monografii wydanej w 2005 r. pt. Zanim złamano äENIGMĘö... Słowo - rewolucja - ma podwójne znaczenie. Taką nazwę nosił szyfr wprowadzony przez Rosjan w przededniu szturmu Warszawy, symbolizuje ono też zatrzymanie nad Wisłą bolszewickiej rewolucji niesionej w 1920 r. na bagnetach Armii Czerwonej. Obie części książki ukazują genezę i dokonania najmłodszej, najnowocześniejszej i najgłębiej utajnionej, gałęzi polskiego wywiadu wojskowego - radiowywiadu i kryptologii. To nowy obraz wojny pokazany przez pryzmat decyzji podejmowanych przez polskie sztaby na podstawie danych uzyskanych z nasłuchu korespondencji nieprzyjaciela. Jan Kowalewski, szef polskiego radiowywiadu napisał po kilkudziesięciu latach: Strona polska posiadała w 1920 roku (...) doskonałe wiadomości o planach i sytuacji nieprzyjaciela, uzyskane drogą dobrze zorganizowanego podsłuchu radiotelegraficznego i sprawnego rozwiązywania jego tajnych szyfrów (...) Dzięki otrzymanym w ten sposób informacjom sztab polski był lepiej zorientowany o ruchach, siłach i zamiarach nieprzyjaciela, aniżeli dowódcy poszczególnych grup sowieckich. Profesor Karol Olejnik z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu stwierdził: Omawiana praca jest bezsprzecznie wydarzeniem naukowym, (...) którego konsekwencją stała się konieczność polemiki z dotychczasowymi poglądami, niejednokrotnie bardzo mocno w nauce utrwalonymi...
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Moszczenica
Brak informacji o dostępności: sygn. W 355/359 (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again